Základním a zřejmě nejpoužívanějším způsobem anonymizace citlivých informací, je ruční výběr pomocí myši. Uživatel vybere požadované výrazy pro odstranění (začernění) myší a po kontrole provede finální odstranění obsahu z PDF. Anonymizovaný text poté nebude viditelný při prohlížení PDF dokumentu, ale nebude dostupný ani pro vyhledávání, protože text bude odstraněn i z metadat.


Anonymizace obsahu ručním výběrem oblasti

1 Na kartě Ochrana vyberte volbu Označit pro anonymizaci. Po aktivaci nástroje proveďte myší výběr obsahu pro trvalé odstranění (anonymizaci). Může to vypadat například takto:   



2 Poté se rozsvítí karta Anonymizace a zde klikněte na podřízenou kartu Formát



Zobrazí se volby pro nastavení vzhledu začernění, tedy oblasti, která zůstane v PDF po odstranění citlivých dat. Dostupné volby jsou:

  • Barva anonymizace. Barva výběru po odstranění citlivých dat tj. „začerněné“ plochy. Výchozí barva je černá.
  • Barva tahu. Barva obrysů výběru před začerněním. Výchozí barva je červená.


3 Pokud máte provedený výběr oblastí pro odstranění citlivých dat, tak proveďte kontrolu vybraných oblastí. 


  • Pokud chcete trvale odstranit všechna data označená k anonymizaci, tak ve fialovém panelu nad pracovní plochou, stiskněte na tlačítko Použít vše. Tato volba je dostupné také na podřízené kartě Formát.



  • V případě, že chcete trvale odstranit jen oblasti, které jsou aktivní, tak na kartě Formát klikněte na tlačítko Použít vybrané. Tím dojde k začernění jen aktivních oblastí. Aktivní oblast obsahuje tzv. řídící body viz obrázek níže.



4 Volbou v bodě 3 dojde k trvalému odstranění vybraného obsahu z PDF. V našem případě jsme začernili všechny dostupné oblasti a výsledek pak může vypadat například takto:



5 Nezapomeňte, že PDF dokument je nutné ještě uložit a to buď pomocí kláves CTRL+S nebo volbou na kartě Soubor > Uložit. Tím je proces anonymizace ukončen.