Jak snadno podepsat PDF

V tomto článku si ukážeme, jak snadno a rychle podepsat soubor PDF elektronickým podpisem, který je založen na kvalifikovaném certifikátu. Sami uvidíte, že to není nic složitého.

 

Postup

Ad1  Spusťte aplikaci PDF-XChange Editor 8 (součást PDF-XChange PRO 8) a otevřete soubor PDF v menu Soubor > Otevřít.

Ad2  Na kartě Ochrana vyberte položku Podepsat dokument.

editor_podepisovanipdf1

 

Ad3  Poté budete aplikací vyzváni, abyste myší umístili pole podpisu (vizualizaci podpisu) na stránku v souboru PDF. Pokud máte umístění podpisu vybrané, stačí kliknout levým tlačítkem myši.

editor_podepisovanipdf2

 

Ad4  Po výběru umístění podpisu, dojde k otevření dialogového okna s vlastnostmi podpisu

editor_podepisovani3     

Výběr certifikátu

V této sekci můžete vybrat podpisový certifikát a to z těchto zdrojů:

  • Ze systémového úložiště nebo z tokenu/čipové karty. Tuto volbu použijete v případě, že má certifikát uložený na tokenu/čipové kartě nebo v systémovém úložišti OS Windows.
  • Ze souboru. Tuto volbu použijete v případě, že máte certifikát exportovaný do souboru. 

Vlastní certifikát pak vyberete pomocí tlačítka Procházet...   

  • Zobrazit certifikát... Tato volba slouží k zobrazení informací o podpisovém certifikátu.
  • Vytvořit certifikát... Zde můžete vytvořit vlastní podpisový certifikát. Ten ale nemůžete využít pro komunikaci s úřady, protože zde není ověření třetí stranou. Je zdarma, takže může posloužit pro otestování elektronického podpisu.

Nastavení detailů a vzhledu podpisu

V této sekci můžete další vlastnosti elektronického podpisu.

  • Důvod podepsání. Zde můžete nastavit schvalovací doložku. Můžete vybrat buď z výchozích voleb nebo napsat vlastní doložku.
  • Umístění. Zde můžete specifikovat místo, kde se nacházíte. Jde o nepovinný údaj.
  • Kontakt. Zde můžete uvést kontaktní údaje. Jde o nepovinný údaj.
  • Oprávnění. Tato položka je velmi důležitá, protože specifikuje povolené operace po podepsání

icons8-idea-30  Pokud položku Oprávnění nastavíte na hodnotu Nepovoleny žádné změny, tak již nebude možné do PDF přidat další podpisy. 

  • Šablona podpisu. V této sekci můžete nastavit vzhled elektronického podpisu v souboru PDF. Můžete vybírat z dostupných šablon nebo si můžete vytvořit vlastní šablonu podpisu. Vzhled podpisu může být buď textový, text s obrázkem nebo jen obrázek
  • Připojit časové razítko. Pokud je toto políčko zaškrtnuté, je možné připojit k podpisu také časové razítko. PDF-XChange Editor 8 nabízí možnost přidat zdarma časové razítko, ale nejedná se o tzv. kvalifikované časové razítko

icons8-idea-30  Kvalifikovaná časová razítka můžete zakoupit také v našem internetovém obchodě.

Pro přidání účtu časových razítek je třeba stisknout tlačítko Změnit... a přidat nový účet, kde zadáte URL serveru časových razítek, uživatelské jméno a heslo

 

Ad5  Pokud jste vybrali podpisový certifikát a nastavili požadované vlastnosti podpisu (zejména vzhled), tak stačí volbu potvrdit stisknutím tlačítka OK. Poté budete vyzváni k uložení souboru PDF

Ad6  Po uložení souboru PDF je proces podepsání dokončen a výsledek můžete vypadat například takto. Pokud na podpis kliknete levým tlačítkem myši, objeví se informace o podpisu s možností ověření jeho platnosti.

V našem případě se jedná o tzv. kvalifikovaný elektronický podpis, protože byl vydán v souladu s eIDAS (Nařízení EU č. 910/2014). Jedná se tedy o podpis, jehož certifikát je uložen na tzv. kvalifikovaném prostředku pro vytváření elektronických podpisů (QSCD). 

editor_podepisovani4  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení