Jak uložit PDF s přílohami do PDF/A?

Dnes si ukážeme, jak uložit PDF se souborovými přílohami do PDF/A pro archivaci.

Aplikace PDF-XChange Editor 8 (Plus) a PDF-XChange PRO 8 umožňují uložit celé PDF se souborovými přílohami do PDF/A pro dlouhodobou archivaci podle norem ISO řady 19005. Není to však tak jednoduché jak by se mohlo na první pohled zdát. Klíčové je, v jakém formátu jsou souborové přílohy připojené k souboru PDF:

  • Pokud jsou všechny přílohy v PDF/A, tak je třeba uložit PDF do PDF/A-2 (ISO 19005-2:2011)
  • Pokud jsou přílohy v jiném formátu než PDF/A, tak musíte PDF uložit do PDF/A-3 (ISO 19005-3:2012)  

icons8-idea-30 Pamatujte také na to, že některý obsah (hesla, šifrování, média apod.) není v PDF/A povolen. Je to proto, aby byla v budoucnu zajištěna dlouhodobá čitelnost obsahu.

 

Postup

Ad1  V aplikaci PDF-XChange Editor 8 (Plus) otevřete soubor PDF v přílohami v kartě Soubor > Otevřít.

Ad2  Na kartě Soubor vyberte volbu Uložit jako... a následně vyberte Procházet. Soubor PDF/A ale můžete uložit i do cloudových úložišť (OneDrive, Google Drive apod.)

ulozenidopdfa_postup1

Ad3  V otevřeném dialogovém okně Uložit soubor jako zvolte cílovou složku, název souboru a položku Uložit jako typ vyberte PDF/A Document.

Volbou PDF/A dojde k rozsvícení tlačítka Možnosti... a na toto tlačítko klikněte levým tlačítkem myši. Zobrazí se dialogové okno Konverze do PDF/A, kde nastavíte parametry konverze do PDF/A viz další krok.

ulozenidopdfa_postup3

Ad4   V dialogovém okně Konverze do PDF/A najdete parametry exportu do PDF/A.

  • Nejdůležitějším parametrem je tzv. Specifikace. Pokud máte přílohy v PDF/A, vyberte specifikaci PDF/A-2b nebo PDF/A-2a (a má přísnější požadavky). Pokud přílohy nejsou v PDF/A, ale v jiných formátech, zvolte specifikaci PDF/A-3b nebo PDF/A-3a.
  • Konverzi do PDF/A spustíte stisknutím tlačítka OK.

icons8-idea-30 Pokud se Vám nedaří soubor uložit do PDF/A, použijte volbu Automatická shoda s PDF/A. V tomto případě aplikace sama vybere nejvhodnější specifikaci tak, aby byla zajištěna shoda s normou ISO (PDF/A).

ulozenidopdfa_postup4

Ad5  Pokud je soubor úspěšně uložen do PDF/A, zobrazí se informační panel. Tím je konverze do PDF/A dokončena.

ulozenidopdfa_postup7

Ad6  Po konverzi do PDF/A je také zobrazen report, kde jsou uvedeny všechny případné chyby, varování a opravy. 

ulozenidopdfa_postup6 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení